Партиципација
Здравствена заштита осигураних лица финансира се из средставаобавезног здравственог осигурања. Једино што осигурана лица плаћају,уколико нису ослобођени плаћања, јесте партиципација за здравствене услуге,медицинско-техничка помагала, имплантате и лекове за које је предвиђеноплаћање партиципације.
За сваку наплаћену партиципацију здравствена установа, апотека илииспоручилац медицинско-техничког помагала, обавезни су да издају рачун којије прописао РФЗО.
Укупан износ партиципације који осигурано лице може да плати у токукалендарске године је лимитиран и може износити највише 1/2 месечне зарадеосигураника, односно 1/2 пензије осигураника исплаћене за последњи месец упретходној календарској години. За осигурана лица која нису остварила зараду,односно пензију у претходној години, највиши годишњи износ партиципацијеутврђује се у висини 1/2 просечне нето зараде у Републици Србији исплаћене упоследњем месецу у претходној календарској години по подацима републичкогоргана надлежног за послове статистике.
Највиши годишњи износ партиципације који је лимитиран, односи се напартиципацију плаћену за здравствене услуге, осим партиципације заимплантате, медицинско-техничка помагала и процентуално учешће за лекове са А1 Листе лекова.
Осигурана лица која за партиципацију издвоје више него што је лимитом предвиђено, по истеку календарске године, могу да у матичној филијали рефундирају део трошковакоји прелази утврђени лимит. Новац се рефундира на основу доказа о плаћенојпартиципацији, односно рачуна o наплаћеној партиципацији.
Ако осигурано лице, у току календарске године плати износ партиципације већи од највећег годишњег износа партиципације, престаје да плаћа партиципацију када му матична филијала изда потврду на „Обрасцу УП-3” о престанку плаћања партиципације до краја календарске године. Потврда се издаје на захтев осигураног лица и на основу доказа о плаћеној партиципацији – рачуна o наплаћеној партиципацији. У случају да је плаћени износ у току године већи од максималног износа партиципације, приликом издавањапотврде УП-3, матична филијала извршиће повраћај више плаћеног износапартиципације осигураном лицу, на основу претходно донетог решења матичнефилијале. Линк УП-3
Ослобађање од плаћања партиципације
Одређене категорије осигураних лица ослобођени су плаћања партиципације за здравствене услуге (нпр. прегледи код изабраног лекара,лабораторијске анализе, рехабилитација, процентуално учешће у цениимплантата, медицинско-техничких помагала...). То су ратни војни инвалиди,мирнодопски војни инвалиди, цивилни инвалиди рата, слепа лица и трајнонепокретна лица, лица која остварују новчану накнаду за помоћ и негудругог лица, добровољни даваоци крви који су крв дали десет и више пута(ослобођени трајно), a они који су крв дали мање од десет пута у року од 12месеци после сваког давања крви. Добровољни даваоци су ослобођениплаћања партиципације за здравствене услуге за које је предвиђено плаћање,осим за лекове са Листе лекова, као и за медицинско–техничка помагала иимплантате. Плаћање партиципације ослобођени су живи даваоци органа, осим за лекове са Листе лекова, као и за медицинско техничка помагала и имплантате, затим даваоци ћелија и ткива осим за лекове са Листе лекова, као и за медицинско-техничка помагала и имплантате. Да би ова осигурана лица била ослобођена плаћањапартиципације, неопходно је да приликом одласка у здравствену установуприложе оверену исправу о осигурању и решење надлежмог органа, односно потврду здравствене установе, потврду одговарајућег удружења, односнодруги одговарајући доказ о основу за обезбеђивање здравствене заштите.
Партиципацију, на основу оверене исправе о осигурању не плаћају и друге социјално угрожене категорије осигураних лица које не плаћају ни доприносе за здравствено осигурање, већ се њихово здравствено осигурање финансира из буџета Републике Србије ( нпр. корисници новчане социјалне помоћи, корисници смештаја у установе социјалне заштите или у друге породице, корисници посебне новчане накнаде за родитеља, корисници породичне инвалиднине, корисници месечног новчаног примања по прописима о заштити бораца, војних инвалида и цивилних инвалида рата, незапослена лица чији су приходи испод прописаног материјалног цензуса, лица ромске националности који због традиционалног начина живота немају пребивалиште, односно боравиште у Републици Србији, избегла, прогнана лица из бивших република СФРЈ и расељена лица са Косова и Метохије чији су приходи испод прописаног материјалног цензуса).
Осим ових категорија, плаћања партиципације ослобођени су и чланови породица наведених осигураника.
Да би осигураник који живи сам ( нпр. запослени, пензионер, предузетник, пољопривредник, фриленсер, лице укључено у обавезно здравствено осигурање) остварио право на ослобађање од партиципације, потребно је да његов месечни приход не прелази износ минималне зараде у Републици увећан за 30 одсто.
Уколико осигураник живи са члановима породице, он и чланови његовепородице (супружник или ванбрачни партнер, дете, родитељи уколико живе у заједничком домаћинству) могу бити ослобођени плаћања партиципације, ако укупни месечниприход по члану породице не прелази минималну зараду у Републици. Да би осигураникостварио право на ослобађање од плаћања партиципације за себе и чланове своје породице, неопходно је да својој (матичној) филијали/испостави РФЗО поднесе захтев наобрасцу УП-1 који добија у матичној филијали, као и доказе о висини својих и прихода чланова породице. Линк УП-1
Уколико филијала/испостава утврди да осигураник испуњава услове да користи здравствену заштиту у пуном износу на терет средстава обавезног здравственог осигурања овлашћено лице филијале/испоставе о томе уноси податак у матичну евиденцију осигураних лица Републичког фонда. Наведени податак доступан је здравственим установама путем веб-сервиса Републичког фонда.Филијала/испостава изузетно, на захтев осигураника издаје потврду за ослобађање од плаћања партиципације на обрасцу УП-2. Линк УП-2
Партиципација за лекове са Листе лекова
Осигурана лица плаћају фиксну партиципацију за лекове са А Листелекова у износу од 50 динара за сваку количину издатог лека која је једнакаили мања од количине лека у паковању на Листи лекова ако нису ослобођенаплаћања ове партиципације.
За лекове са Листе лекова А1 партиципација јеутврђена у процентуалном износу од 10% до 90% од цене лека на мало иплаћају је сва лица.
За лекове са Листе лекова А и А1, који се користе у току болничкоглечења, осигурана лица не плаћају партиципацију у фиксном, односнопроцентуалном износу, већ плаћају само партиципацију у износу од 50 динарапо болесничком дану.
За лекове са Листе лекова Б, Листе лекова Ц и Листе лекова Д,Републички фонд обезбеђује средства у пуном износу од цене лека, безплаћања партиципације, али за ампулиране лекове са Листе лекова Б, који сеапликују у здравственим установама које обављају здравствену делатност напримарном нивоу, осигурана лица плаћају партиципацију за здравствену услугуапликације лека у износу од 50 динара по једном налогу.
За лекове са Листе лекова које је осигурано лице набавило уиностранству, у складу са општим актом Републичког фонда, утврђена јепартиципација у износу од 20% од динарског износа цене лека по једномпаковању.
Плаћања партиципације за лекове са Листе лекова А и Листе лекова Бослобођени су ратни војни инвалиди, мирнодопски војни инвалиди и цивилниинвалиди рата, слепа лица и трајно непокретна лица, као и лица која остварујуновчану накнаду за помоћ и негу другог лица, деца, ученици и студенти докраја прописаног школовања, а најкасније до навршених 26 година живота,осигурана лица у вези са планирањем породице, у току трудноће, порођаја и 12 месеци после порођаја, одређене категорије социјално угрожених осигураника, чије се осигурањефинансира из буџета Републике Србије, као и осигураници ( нпр. запослени, пензионер, предузетник, пољопривредник, фриленсер, лице укључено у обавезно здравствено осигурање) који имају приходе испод износа утврђеног материјалног цензуса и члановињихових породица (који имају УП-2).