Здравствена заштита у области говорно језичких поремећаја пружа се о трошку здравственог осигурања у логопедским ординацијама у домовима здравља на подручју места пребивалишта, јер за то постоје довољни капацитети. РЗЗО je опремио и кадровски обезбедио логопедске ординације у здравственим установама на подручју Србије.
Уколико логопед у надлежном дому здравља процени да детету не може да се пружи адекватна здравствена заштита у здравственој установи у месту пребивалишта, тј. да је ниво оштећења слуха и говора такав да је неопходно упућивање у референтну здравствену установу вишег нивоа, детету логопед може дати предлог за упућивање у такву установу. Референтна здравствена установа у овој области је Завод за психофизиолошке поремећаје и патологију говора “Проф.др Цветко Брајовић”, Београд.
Упут за лечење у здравственој установи у Београду, деци ван подручја Београда даје педијатар, а оверу упута oбавља лекарска комисија њихове матичне филијале.
Републички завод за здравствено осигурање уговара пружање здравствене заштите за своје осигуранике са здравственим установама које су у тзв. Плану мреже здравствених установа. План мреже усваја Влада Републике Србије, на предлог Министарства здравља.
РЗЗО може да уговара и пружање здравствених услуга са здравственим установама које су ван Плана мреже, односно са приватним здравственим установама, али само за оне услуге које се не могу обезбедити у оквиру постојећих капацитета. Пружање такве врсте здравствених услуга уговара се на основу мишљења Института за јавно здравље Србије др Милан Јовановић-Батут и сагласности Министарства здравља.
С обзиром на то да, према мишљену Института за јавно здравље Србије др Милан Јовановић-Батут у 2010. години на подручју Београда није постојало довољно распложивих капацитета како би се свој деци пружила здравствена заштита у области говорно језичких поремећаја, РЗЗО је имао уговор са Институтом за експерименталну фонетику и патологију говора о пружању услуга деци са подручја Београда.
Према мишљењу „ Батут“-а, у овој години је у домовима здравља, Центру за рану дијагностику и терапију деце са оштећењем слуха Клиничко болничког центра Звездара, као и Заводу за психофизиолошке поремећаје и патологију говора “Проф. др Цветко Брајовић” као референтној установи на републичком нивоу, омогућена адекватна терапија све деце предшколског узраста који имају потребу за логопедским третманима. Из тог разлога, у 2011. години не постоји потреба за пружањем те врсте здравствених услуга у установама ван Плана мреже, па тако ни у Институту за експерименталу фонетику и патологију говора, у којој се лечило око 200 деце.