Отворена прва "Родитељска кућа" у Србији

У Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" у Београду отворена је прва "Родитељска кућа" у Србији, у којој ће бити смештена деца оболела од малигних болести и њихови родитељи током лечења и опоравка.

За време трајања лечења родитељи су принуђени да изнајмљују станове, како би својој деци обезбедили адекватан смештај и могућност одласка на свакодневне котроле и терапије. Многе породице за то немају финансијских могућности.

Изградња објекта, намењеног боравку болесне деце и њихових родитеља, тзв. „Родитељске куће решaва проблем њиховог смештаја. То за децу и њихове родитеље има и изузетан психосоцијални значај, јер им омогућава боравак у условима који нису болнички.

Директорка  РЗЗО, Светлана Вукајловић, покренула је иницијативу за изградњу прве „Родитељске куће“ у Србији, како би нашим најмлађим пацијентима обезбедила адекватан смештај какав имају деца у другим европским земљама, па и наша деца која одлазе на трансплантацију у иностранство.

Марта 2008. године, Светлана Вукајловић је у сарадњи са Удружењем родитеља деце оболеле од рака „Звончица“, и Институтом за мајку и дете „др Вукан Чупић“, организовала хуманитарну изложбу и аукцију својих ауторских фотографија на платну, са циљем прикупљања средстава за изградњу прве „Родитељске куће“ у Србији.

Средствима које је прикупила путем хуманитарне аукције фотографија, као и других донација, омогућила је  изградњу „Родитељске куће“ при Институту за мајку и дете, намењену за смештај деце оболеле од малигних болести, као и за њихове родитеље.

Светлана Вукајловић је, укупно у новцу и другим донацијама, прикупила преко 65 милиона динара. То је уједно и највећи износ који је путем донација у хуманитрне сврхе прикупило једно физичко лице у Србији.

Након прикуљања средстава и прибављања неопходних дозвола, током 2009. године почела је изградња прве „Родитељске куће“ у Србији.

Објекат је  изграђен је на постојећој помоћној згради Института, а укупна површина износи 864м2. У „Родитељској кући“ постоји укупно 12 опремљених апартмана тј. 8 апартмана за смештај деце и родитеља, као и 4 апартмана за смештај лекара који су на последипломским студијама у Институту, или иностраних стручњака који ће боравити у Институту. Осим 12 апартмана, кућа садржи и дневни боравак за децу, кухињу и трпезарију, оставе, просторије за прање, сушење и пеглање веша, као и канцеларије, а са болницом је повезана ходником.

Након отварања „Родитељска кућа“ предата је на управљање Институту за мајку и дете „др Вукан Чупић“, а организациону и техничку подршку пружаће „домаћини куће“  Удружење родитеља деце оболеле од рака „Звончица“.

С обзиром на то да за тим већ постоји потреба, у наредним недељама у кућу ће бити смештена прва деца са родитељима.  При Институту за мајку и дете  формирана је комисија коју чине лекари и представници Удружења родитеља деце оболеле од рака „Звончица“ која ће давати сагласност за боравак у „Родитељској кући“.