Стационарна рехабилитација пацијената на инсулину

Републички завод за здравствено осигурање усвојио је Правилник о медицинској рехабилитацији у стационираним здравственим установама, којим је предвиђено да све особе оболеле од дијабетеса које су на инсулинској терапији, имају право на стационарну рехабилитацију о трошку здравственог осигурања. Овим правом обухваћена је групација од око 60.000 пацијената који према евиденцији Републичког завода примају терапију инсулином.

Имајући у виду сва стања која настају као компликације шећерне болести, односно распрострањеност, дужину трајања, степен онеспособљености које те компликације изазивају, јавила се неопходност мултидисциплинарности у приступу овом проблему у оквиру медицинске струке, а што би имало великог социоекономског значаја за друштво у целини. РЗЗО је сагледавајући број оболелих и средства која се користе за лечење компликација изазваних дијабетесом, одлучио да определи додатна средства и финансира посебне програме превентивне рехабилитације свих инсулин зависних пацијената.

Програм стационарне превентивне рехабилитације помаже пацијентима на терапији инсулином да стекну нова искуства и сазнања уз помоћ којих ће живот са дијабетесом унапредити и учинити га квалитетнијим.

Програм подразумева и унапређење односа према самом дијабетесу - едукацију о правилној исхрани и начину примене терапије, обуку за самоконтролу шећера у крви и урину, едукацију за примену нових поступака медикаментне терапије, као и едукацију о неопходним физичким активностима, све у циљу успешне контроле дијабетеса и спречавања могућих компликација.

Програм превенције настанка евентуалних компликација обухвата комплетне прегледе, лабораторију и дијагностику, како би се за сваку особу индивидуално утврдио ризик за развој и прогресију: исхемијске болести срца, исхемијске болести мозга, периферне васкуларне болести и дијабетесног стопала, као и неуропатије, нефропатије и ретинопатије.

Правилником је предвиђено да деца до 18 година која су на терапији инсулином имају, право да једном годишње буду упућена на рехабилитацију у „Буковичку бању“ у Аранђеловцу, у трајању од 14 дана, као и на додатних 10 дана ради програма превенције настанка евентуалних компликација.

РЗЗО ће током ове недеље свим родитељима деце која користе инсулин као терапију, упутити писмо на кућне адресе у којем ће их обавестити о праву њиховог детета на стационарну рехабилитацију о трошку здравственог осигурања.

Према истом Правилнику, особе преко 18 година које болују од Diabetes mellitusа леченог инсулином, ради превенције настанка компликација имају право на стационарну рехабилитацију у Специјалној болници за лечење и рехабилитацију «Меркур» у Врњачкој Бањи, једном у четири године у трајању од 10 дана. РЗЗО је закупио капацитет од 400 кревета за цену од 2340 динара дневно по пацијенту. На тај начин годишње ће скоро 15.000 одраслих инсулин зависних пацијената остварити право на превентивну рехабилитацију о трошку здравственог осигурања. Превентивни програми стационарне рехабилитације представљају значајан издатак за РЗЗО. Међутим, програм има за циљ  спречавање компликација изазваних дијабетесом, што ће унапредити здравље инсулин зависних, а самим тим и смањити трошкове лечења других обољења код тих пацијената.

Предлог за упућивање на рехабилитацију за све инсулин зависне пацијенте даје изабрани лекар, за децу педијатар, а упут оверава надлежна лекарска комисија филијале Републичког завода за здравствено осигурање.

У наредне две седмице РЗЗО ће свим инсулин зависним пацијентима преко 18 година  упутити писмо на кућне адресе у којем ће их обавестити о праву на превентивни програм стационарне  рехабилитације о трошку здравственог осигурања, као и о самој процедури упућивања у Специјалну болницу.

С обзиром на то да су капацитети  Специјалне болнице ограничени годишње на  15 000 пацијената који су на инсулинској терапији, није могуће истовремено упућивање свих 60 000 оболелих особа. Пацијенти ће се пријављивати својим матичним Филијалама РЗЗО, које ће формирати спискове и по азбучном реду упућивати пацијенте  на рехабилитацију, с тим што ће новоуведени пацијенти имати предност.

Републички завод је у последњих неколико година учинио много на побољшању и квалитету терапије оболелих од дијабетеса и у потпуности применио препоруке из Националног водича добре клиничке праксе за шећерну болест. Сви инсулин зависни пацијенти, преведени су са 40-јединичног на савременији 100-јединични инсулин, свим пацијентима је дато право на савремену пен терапију, велики број њих има право на апарате и траке за мерење нивоа шећера у крви, инсулинску пумпу, а на Листи лекова налазе сви сви најновији типови инсулина.

Мећутим, дијабетес је болест која је по својим компликацијама врло тешка, јер повишене вредности шећера у крви оштећују најситније крвне судове у целом телу и доводе до страдања појединих органа. Из тог разлога РЗЗО, поред значајних помака у терапији и лечењу дијабетеса, уводи и један нови вид превентивне контроле болести, тзв. управљање болешћу, чиме се заокружује цео процес, како би компликације код наших пацијената свели на најмању могућу меру и омогућили сагледавање и унапређење квалитета дијабетолошке заштите у Србији.